Zděné cihlové příčky patří ve stavebnictví mezi klasiku, ale stále častěji je nahrazují sádrokartonové příčky s vloženou minerální izolací. Proč mohou být sádrokartonové příčky (SDK) lepší a výhodnější než ty zděné? Důvodem jsou zejména rozdílné zvukověizolační vlastnosti, cena a náročnost instalace.
Jednou z hlavních funkcí mezibytových příček i příček uvnitř bytu je jejich schopnost poskytovat soukromí. Kromě fyzického oddělení od dalších částí stavby to znamená i bránit průniku zvuku z vedlejších místností.
Lidé se mylně domnívají, že cihlová příčka zvukově izoluje lépe než sádrokartonová. Důvodem je představa, že co je těžší a hutnější, musí lépe bránit průniku zvuku, respektive hluku. To je ale velký omyl, zvukové vlny pronikají tvrdými a hutnými materiály snadno. Do cesty je jim třeba postavit naopak měkký a pružný materiál, který vlny absorbuje, podobně jako tlumiče na kolech v autě.
Tuto absorpční, tedy zvuk pohlcující vrstvu, v sobě obsahují současné sádrokartonové (SDK) příčky. Tvoří ji vrstva z minerální vaty, která je nehořlavá, výborně tepelně izoluje a navíc efektivně brání průniku zvuku.
OVĚŘENÝ FAKT: Sádrokartonová příčka plněná minerální vatou (SDK) izoluje lépe než cihla
V praxi se pro výstavbu mezibytových sádrokartonových příček (SDK) nejčastěji používá zdvojený hliníkový profil, který je opláštěn sádrokartonem, do nějž jsou vloženy dvě vrstvy minerální izolace o celkové tloušťce 12 cm.
Příčky uvnitř bytu se běžně zhotovují z jednoduchého profilu (zdvojení není potřeba). Opláštěné jsou z každé strany jednou deskou. Minerální izolace obvykle vyplňuje prostor příčky z 60 %. To znamená, že do příčky tlusté 10 cm se vkládá 6 cm minerální vaty.
Za schopností minerální vaty pohlcovat hluk stojí stavební fyzika. Sendvičová kombinace sádrokartonu (viz obrázek vlevo) a minerální vaty účinně brání akustickým vlnám v dalším šíření: když na stěnu vlna dopadne, minerální vata ji díky své struktuře lépe pohltí než například pálená cihla.
„Tuhé materiály, jako zmiňovaná cihla, se po dopadu zvukové vlny rozvibrují a podobně jako přenoska gramofonu přenesou hluk do vedlejší místnosti. Proto když například v panelovém domě někdo vrtá do panelu, nelze snadno určit zdroj zvuku, vrtající může být i o několik pater vzdálen. Proto je třeba postavit do cesty zvukovým vlnám pohlcující materiál, například minerální vatu,“ vysvětluje architektka Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.
Při stejné tloušťce dosahují mezibytové příčky proto často lepších akustických výsledků než některé zděné příčky. „Výsledky měření v profesionální zkušebně prokázaly, že lehké stěny mají lepší akustické vlastnosti než běžně používané akustické stěny z těžkých tvárnic, a to i po zohlednění oslabení s prostupy pro běžnou elektroinstalaci. Navíc SDK stěny jsou užší a šetří místo," vysvětluje Marcela Kubů z Asociace výrobců minerálních izolací.
INFOBOX: Proč sádrokartonové příčky plněné minerální izolací tak účinně brání prostupu zvuku? Kombinují hutný sádrokarton s lehkou, zvuk pohlcující minerální izolací. Tato kombinace vytváří střídání pevného a měkkého materiálu, což umožňuje efektivně snížit průnik hluku. Navíc jsou sádrokartonové příčky levnější, snadněji se instalují a zabírají méně místa než tradiční zděné příčky či vylehčené zdivo.
OVĚŘENÝ FAKT: Sádrokartonové příčky šetří drahocenný obytný prostor
Aby cihlová příčka tlumila hluk stejně jako ta sádrokartonová vyplněná vatou, musí být výrazně tlustší, což znamená zabrat více obytného prostoru a zvýšit tak náklady na výstavbu.
Pár centimetrů tloušťky navíc se může zdát málo, ale v ploše bytu, rodinného domu nebo několika pater obytného domu se v důsledku jedná až o desítky metrů čtverečních!
„Sádrokartonové příčky zajistí potřebný komfort bydlení a zároveň zvýší užitnou plochu. Tím se zvyšuje hodnota novostaveb až o stovky tisíc korun a zároveň se významně snižují náklady na výstavbu, protože cena a instalace sádrokartonových příček je levnější,“ vysvětluje architektka Marcela Kubů.
V případě developerů jsou úspory ještě větší. Například při použití sádrokartonových (SDK) příček ve čtyřpodlažním domu o 16 bytech se zvětší obytná plocha až o 27 metrů čtverečních, přepočteno na peníze při ceně 120 000 korun za metr čtvereční jde o zhodnocení stavby o více než 3,24 milionu korun.
TIP: Mnoho bytů trpí nadměrným hlukem od sousedů, což může být řešeno pomocí instalace sádrokartonových předstěn s minerální izolací. Obytný prostor zmenší minimálně a zajistí potřebné soukromí.
DOPORUČENÍ: Jak si vybrat kvalitní izolant pro mezibytovou příčku
Při výběru izolace pro příčky z hlediska akustiky je důležité se zaměřit na zvukovou pohltivost a odpor proti proudění vzduchu. Zvuková pohltivost se měří koeficientem, který ukazuje, kolik zvuku izolace absorbuje.
Minerální izolace má nejvyšší třídu pohltivosti A, což znamená vysokou schopnost pohlcování zvuku. Důležitý je také odpor proti proudění vzduchu (AFr), kde hodnoty 5 a vyšší znamenají, že materiál účinně brání průchodu vzduchu a slouží jako dobře fungující tlumič.
„Při výběru doporučujeme zvolit hodnotu A, určitě se to s ohledem na dlouhou užitnou hodnotu vyplatí,“ radí architektka Marcela Kubů.
OVĚŘENÝ FAKT: Sádrokarton je stejně spolehlivý jako zděná příčka
Sádrokarton je na trhu už více než sto let a jako stavební materiál se neustále vylepšuje. Dnes splňuje stejné normy jako cihla nebo pórobeton.
Používá se i ve velkých projektech, jako je výstavba mrakodrapů, bytových domů i administrativních budov, protože je spolehlivý, lehký, dobře se s ním pracuje, je cenově dostupný, snadno se přepravuje a zpracovává a zabírá málo místa.
Sádrokarton navíc umožňuje snadno vést kabely a potrubí v dutinách příček (viz obrázek) a dále jej upravovat, což opět zjednodušuje výstavbu a pozdější stavební úpravy. Oprava nebo dodatečná instalace rozvodů elektroinstalace či dokonce přemístění příček je mnohem jednodušší než v případě těch zděných. Sádrokarton lze snadno opravit a chybějící či poškozenou vatu doplnit.
„Sádrokartonové příčky v kombinaci s minerální izolací se navíc snadno přepravují a instalují bez takzvaných mokrých procesů, tedy bez aplikace malty. To podstatně zjednodušuje a zlevňuje výstavbu. Sádrokartonovou příčku si navíc doma můžeme nainstalovat svépomocí,“ dodává architektka Marcela Kubů.
OVĚŘENÝ FAKT: Sádrokartonové příčky jsou nehořlavé
Sádrokarton sám o sobě má určitou míru požární odolnosti, ale v kombinaci s minerální izolací, která je nehořlavá, se odolnost výrazně zvyšuje. Příčky ze sádrokartonu (SDK) mohou mít v závislosti na konstrukci různou požární odolnost: od 30 až do 120 minut. Jednoduché příčky s opláštěným ze sádrokartonových desek a ocelových profilů mají odolnost 30 až 45 minut (viz obrázek ).
INFOBOX: Požární odolnost je ukazatel, který nám říká, jak dlouho může stavební materiál nebo konstrukce odolávat požáru bez ztráty své stability a funkčnosti. Hodnotí se obvykle v minutách nebo hodinách a je důležitá pro zajištění bezpečnosti budov během požáru. Požární odolnost sádrokartonových příček vyplněných minerální vatou je od 30 až do 120 minut.
SHRNUTÍ: Příčky ze sádrokartonu plněné vatou poskytují řadu výhod
Díky své konstrukci nabízejí sádrokartonové příčky plněné minerální vatou efektivní akustickou izolaci a mají vysokou požární odolnost. Tento typ příček se stává při výstavbě populární také pro svou lehkost, flexibilitu a rychlost montáže bez nutnosti použití malty (mokrého procesu).
Navíc příčky ze sádrokartonu jsou levnější než ty cihlové zděné. Levnější je i přeprava a skladování, protože sádrokarton v kombinaci s vatou jsou výrazně lehčí materiály. Instalace sádrokartonových příček je také rychlejší a snadná, proto i náklady na řemeslnou práci jsou výrazně nižší. Instalaci je možné zvládnout i svépomocí.
Postavit zděnou příčku je naopak pro laika mnohem složitější: je třeba správně připravit maltu, správně cihly vázat a dodržovat technologické přestávky. Navíc mokré procesy, tedy využití malty, představují poměrně špinavý proces, který vyžaduje mnohem náročnější úklid.
„Moderní sádrokartonové příčky s vloženou minerální izolací nabízejí vynikající akustické vlastnosti při nižší hmotnosti a tloušťce než tradiční zděné příčky či vylehčené zdivo. Sádrokartonové stěny jsou navíc subtilnější a díky tomu šetří cenný obytný prostor a nezatěžují konstrukci. Získáte klidný a tichý domov, navíc ušetříte obytný prostor i peníze,“ shrnuje výhody architektka Marcela Kubů.
Comments