top of page

Samozhášivá PUR pěna není nehořlavá

Z řady běžných stavebních materiálů se stávají v případě požáru nebezpeční zabijáci. Týká se to zejména PUR pěn, které se často používají pro zateplení půdních prostor či stropních konstrukcí. Lidé při nákupu nerozumí odborné terminologii a například samozhášivý materiál považují mylně za nehořlavý. Požární experiment, ze kterého má zpravodajský server Blesk.cz unikátní záběry, ukazuje, jak takový samozhášivý materiál ve skutečnosti rychle a ochotně hoří.

Radost z nového domu nebo rekonstrukce se může v případě požáru převrátit do noční můry. Lidé porovnávají hlavně užitné vlastnosti a cenu stavebních materiálů, ale již si nezjišťují, jak se chovají v případě požáru. Přitom špatně zvolený materiál může i při malém ohni, který lze snadno uhasit minimaxem, udělat z bytu ohnivou past.

 

Myslíte si, že je materiál nehořlavý, pokud je označen jako samozhášivý? Omyl, samozhášivý neznamená nehořlavý, ale pouze to, že když na něj nepůsobí plamen o určité intenzitě, tak dále nehoří.

Samozhášivý neznamená nehořlavý. Pokud je samozhášivý materiál vystaven ohni dále, může vzplanout a intenzivně hořet. Ze samozhášivého materiálu se navíc uvolňují do okolí toxické zplodiny a kouř, které jsou pro člověka nebezpečnější než vlastní oheň.

Označení samozhášivý neznamená, že je materiál nehořlavý. Samozhášivý materiál může vzplanout stejně mohutně jako požár londýnské Grenfell Tower.

Kouř je horší než plameny

 

Vlastní požár může být relativně malý, třeba jen hořící ubrus. Při kontaktu s určitými typy plastů ale může i malý zdroj vytvořit z místnosti doslova plynovou komoru: „Udušení a otrávení, to jsou v drtivé většině hlavní příčiny úmrtí při požárech. Nikoli vlastní oheň, ale toxický kouř, zplodiny a nedostatek kyslíku jsou největším zabijákem. Jakmile se jich člověk nadýchá, může ztratit vědomí a následně se i udusit,“ varuje Zbyněk Valdmann, expert na požární bezpečnost staveb.

Stavební materiály označené jako samozhášivé jsou nejčastěji na bázi plastů. Jde například o zmiňované izolační PUR pěny, různá potrubí, kabelové vodiče, opláštění, tepelné či zvukové izolace, ale také interiérové koberce a různé doplňky.

Malý oheň udělal z podkroví pekelnou výheň

 

Ze záběrů, která zveřejnil Blesk.cz je patrné, že intenzita a nástup požáru u samozhášivých materiálů, které jsou v kontaktu s plamenem, mohou být velmi rychlé. PUR pěny patří do třídy reakce na oheň E, tedy mezi materiály, které značně přispívají k rozvoji požáru.

Podle deníku Blesk.cz experiment proběhl v opuštěném domě ve středních Čechách. Pod dohledem hasičů tady experimentátoři do podkroví aplikovali PUR pěnu.

„Již v tomto stadiu, které nevypadá nijak dramaticky, dochází k uvolňování nebezpečných toxických plynů, které mohou přítomné osoby ohrozit na životě. Natáčení mohlo probíhat jen ve speciálních dýchacích přístrojích,“ řekl Zbyněk Valdmann.

Požární expert byl intenzitou ohně zaskočený: „Intenzita zahoření mne překvapila. Jakmile se plamen dostal na izolaci, došlo k jejímu rychlému odpařování a poté k obrovskému nárůstu kouře a pulznímu hoření,“ komentoval průběh experimentu Zbyněk Valdmann.

Doporučuje se zateplit dům izolací s hořlavostí A1 nebo A2, tedy materiály, které nepřispívají k růstu požáru a vývoji kouře. PUR pěna je třídy E, tedy druhá nejhorší co do hořlavosti.

 

Požární experiment: Jak hoří izolační PUR pěna (zdroj: Blesk.cz)

bottom of page