top of page

Co je minerální izolace

 

Minerální izolace se v praxi prodává ve formě kamenné nebo skelné vaty (vlny). Je to ekologický izolant přírodního původu, který má výborné tepelněizolační vlastnosti. Protože je nehořlavý, účinně zabraňuje šíření požáru. Má navíc výborné zvukově izolační vlastnosti, takže se často používá pro odhlučnění obytných prostor.

Skelná a minerální vata jsou velmi podobné produkty. Hlavní výrobní složkou skelné vaty je písek a odpadové (recyklované) sklo. Výrobci dnes běžně uvádějí procento využití střepů ve výši 80 %.

 

Kamenná vlna se vyrábí převážně z vyvřelých hornin: vulkanického diabasu, čediče a dolomitu. Smíchávají se s připraveným recyklátem z minerálních vláken pojeným cementovým pojivem.

 

Kamenná či skelná vata jsou nehořlavé a ekologické izolace. Jakožto inertní materiály nezpůsobují problémy pokud se náhodou dostanou na skládku komunálních nebo stavebních odpadů.

4E0A3670_edited.jpg
Výrobní materiály propůjčují minerální izolaci řadu výborných vlastností, mezi ně patří například naprostá nehořlavost, trvanlivost, schopnost tlumit hluk a zdravotní nezávadnost.

Minerální vlna má vynikající vlastnosti

Minerální izolace mají v Česku díky vyspělému sklářskému průmyslu dlouholetou tradici. V bývalém Československu byla výroba prvního čedičového vlákna zahájena už ​v roce 1954, a to ve sklárně Nová Baňa. Jako izolační materiál ve stavebnictví se minerální vlna používá už déle než 70 let.

Výrobní suroviny propůjčují minerální izolaci řadu výborných vlastností, kterými se syntetické (umělé) materiály pochlubit nemohou. Mezi ně patří například naprostá nehořlavost a schopnost tlumit hluk. Minerální vata je vyrobená ze skla nebo kamene, je proto trvanlivá a zdravotně nezávadná.

  • vynikající technické a tepelněizolační vlastnostiteplotní vodivost λ = 0,030 - 0,040 (W/mK)

  • odpuzuje vodu, lze ji umístit i do prostor s velmi vysokou relativní vlhkostí aniž by změnila svůj tvar, tvarově a objemově je stálá, nehodí se však pro zateplení pod zem a v odstřikových zónách

  • je paropropustná, vodní pára prostupuje minerální vlnou téměř stejně tak dobře jako vzduchem

  • snadno pohlcuje zvuk, což umožňuje regulaci akustiky v interiéru

  • je neorganického původu a díky tomu ji nenapadají plísně, houby a bakterie

  • je nehořlavá, zabraňuje rozšíření případného požáru

  • lze ji stlačit, je tedy skladná a vhodná pro dopravu a skladování

  • je šetrná k životnímu prostředí, ušetří mnohosetkrát více energie než je potřeba pro její výrobu

miinerální izolace výdrž

Ze studií a praxe jasně vyplývá, že minerální izolace je velmi kvalitní materiál, který při správné aplikaci vydrží desítky let. Je totiž vyrobená ze směsi skla, písku nebo kamene, tedy materiálů, které vydrží v nezměněné podobě stovky až miliony let.

Výroba minerální vaty

Vstupní suroviny se taví za vysoké teploty v peci, ze které vytéká láva na rozvlákňovací stroje. Poté se k vytvořeným a chladnoucím vláknům přidává organické pojivo, případně impregnační prostředky, které zajistí vyšší stabilitu a odolnost vláken proti vodě.

  1. V procesu rozvlákňování vzniká jemné vlákno z roztaveného materiálu, které je v tenkých vrstvách usazováno na pás sběrné komory.

  2. Vlna se dále pomocí kyvného systému vrství, přičemž množství uložené vlny koresponduje s finálními vlastnostmi materiálu.

  3. V krepovacím zařízení dochází ke stlačení materiálu na požadovanou tloušťku a k případnému dorovnání objemové hmotnosti.

  4. V tvrdící komoře následně dochází k vytvrzení pojiva, čímž je zajištěna rozměrová stálost minerální vlny.

  5. Vytvrzená vlna se nakonec upravuje na požadované rozměry a vzniklé desky nebo role se balí.

 

Pokud jsou izolace používány pro speciální aplikace, jako jsou například technické izolace, přichází tzv. sekundární výroba, což znamená, že na minerální izolaci se aplikuje další vrstva materiálu (papír, alu-fólie, skelné textilie, asfaltový pás, drátěné pletivo), nebo se dále tvarují a řežou.

Zdroj: Wikipedie a informace členů AVMI.

FORMY VYUŽITÍ

 

Pro využití ve stavebnictví se minerální izolace upravuje nejčastěji do rolí nebo desek. Další rozšířenou možností je minerální izolace foukaná.

 

Pro speciální aplikace jako jsou např. izolace potrubí se jedná o tzv. pouzdra (dutý, podélně dělený válec).

 

Některé výrobky jsou opatřeny polepem – hliníkovou fólií, netkanou textilií, asfaltem nebo je minerální izolace našitá na drátěném pletivu.

ve stavebnictví:

v průmyslu:

  • izolace technických potrubí

  • izolace topných systémů

  • izolace zařízení a zásobníků

speciální aplikace:

bottom of page