top of page

Pozor na klamavou reklamu na „zázračné“ zateplení budov

Asociace varuje před neseriózními podnikateli nabízejícími zázračné zateplovací technologie, které stavbu prodraží, ale nezateplí. Jde například o různé reflexní fólie či izolační nátěry, které rozhodně nedosahují avizovaných „zázračných“ parametrů, a jsou přitom velmi drahé.

Na českém trhu se objevují „zázračné“ zateplovací technologie, které spotřebitelům slibují nadstandardní termoizolační a jiné fyzikální vlastnosti: například ochranu objektu před elektrosmogem, což údajně zajistí lepší spánek a zvýší imunitu lidského organismu.

 

Téměř vždy jde o klamavou reklamu, která je založena na lžích a polopravdách, které běžný spotřebitel nemusí ihned odhalit. Je třeba používat zdravý selský rozum a nekupovat na základě emocí či pochybných doporučení.

 

Tyto „supertechnologie“ mohou být výrazně předražené a přitom dosahovat jen průměrných či výrazně podprůměrných termoizolačních a jiných vlastností. Stavbu nejen že nezateplí, ale mohou navíc ohrozit zdraví. Například tím, že materiál je hořlavý nebo vyroben z nevyzkoušených, potenciálně nebezpečných látek.

 

Podvedený spotřebitel může zjistit nefunkčnost či nekvalitní materiály až za několik let, tedy až po vypršení reklamační lhůty. Spory s dodavatelem, pokud bude vůbec ještě existovat, se mohou táhnout roky.

minerální izolace vlastnosti

Nelze popřít přírodní zákony: žádná „superfólie“ nemůže mít stejné izolační vlastnosti jako 15 cm minerální vlny. Kdyby někdo tak skvělý materiál vyvinul, byl by extrémně drahý.

Zázraky se nedějí, jde o podvod

 

Momentálně je formou agresivní a klamavé reklamy na trhu nabízena například fólie, která slibuje téměř nulové tepelné ztráty při tloušťce izolace pouhé tři centimetry. Tento „supermateriál“ podle výrobce vznikl na základě vesmírného výzkumu a je založen na vlastnostech kosmických skafandrů.

 

Naše testy v akreditované zkušebně avizované termoizolační vlastnosti nepotvrdily, materiál dosahuje jen podprůměrných izolačních vlastností. Tři centimetry fólie zateplí přibližně stejně jako sedm centimetrů kvalitní vaty, nikoli inzerovaných třicet či čtyřicet. Fyzikální zákony jsou neúprosné.

 

Ve srovnání s běžnými materiály s lepšími fyzikálními vlastnostmi jsou tyto fólie velmi předražené. Navíc patří do třídy reakce na oheň E, a jsou tedy hořlavé, kdežto běžné minerální vaty jsou nehořlavé.

Pozor na klamavou reklamu. Izolační folie nemůže mít stejné izolační vlastnosti jako 15cm minerální vlny!

Bublinková folie

Nové vědecké objevy mohou přinést nové izolační materiály, ale jejich cena bude výrazně vyšší a pro běžné užití se nevyplatí.

Obezřetnost na prvním místě

 

Asociace doporučuje spotřebitelům při nákupu značnou obezřetnost. Indikátorem toho, že není něco v pořádku, je důraz prodejce na přelomové vědecké objevy, speciální technologie z vesmírného výzkumu či různé „nano“ technologie.

Důležitými kritérii při nákupu izolace pro zateplení budov by měl být poměr ceny k tepelněizolačním vlastnostem, nehořlavost a zdravotní nezávadnost. Je třeba také počítat s dobrými zvukově izolačními vlastnostmi a schopností odolávat vlhkosti či zabraňovat kondenzaci vodních par.

 

Doporučujeme nakupovat pouze u zavedených výrobců a nenechat se zlákat doporučeními neověřených instalačních firem. Některým prodejcům jde hlavně o rychlý výdělek a snadnou montáž. Dobře zaizolovat dům je přitom náročná odborná práce a nevyplatí se proto na realizaci šetřit.

 

Tepelná izolace chrání budovu před povětrnostními vlivy po mnoho generací. Nekvalitní materiály se přitom mohou negativně projevit až za několik let. Pozdější reklamace může být velmi obtížná, nebo dokonce nemožná, protože garance kvality je časově omezená a končí mnohdy už po dvou letech.

minerální izolace

Zneužívání odborné terminologie může skončit tragicky

 

Nebezpečnou praktikou je zneužívání odborné terminologie. V případě záměny významu „nehořlavosti“ a „samozhášivosti“ to může mít i katastrofální důsledky.

 

Samozhášivost materiálu sama o sobě vůbec neznamená, že je materiál nehořlavý. Znamená to pouze, že pokud se oddálí normový zdroj plamene od materiálu, plamen zhasne, což je například v případě požáru fasády nebo střechy nemožné. Přesto je termín zneužíván jako synonymum pro nehořlavost.

 

Fyzikální zákony rovněž nelze obelstít, a proto je třeba brát s velkou rezervou inzeráty na převratné supermateriály disponující nadstandardními vlastnostmi.

pozar_strechy_PUR_izolace.png

Označení samozhášivý neznamená, že je materiál nehořlavý. Samozhášivý materiál může mohutně vzplanout během velmi krátké doby.

bottom of page