top of page
  • AVMI ČR

Podcast: zateplení jako pojištění před roustoucími cenami energií

Tři čtvrtiny rodinných domů v Česku dosud neprošly komplexní renovací. Domácnosti mohou díky zateplení výrazně ušetřit. Kompletní renovací lze dosáhnout až 90 % úspory energie na vytápění a ochránit se tak do budoucna před rostoucími cenami energií.


“Výměna oken může znamenat 15% úsporu energie, zateplení střechy může být 20-25 %, zateplení fasády je individuální, ale může být klidně 40 % úspor. Pokud je dům zrenovován kompletně, tak můžeme v ideálním případě hovořit třeba až o 90% úspoře energie na vytápění,” říká Marcela Kubů, architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace v nejnovějším díle podcastu Pod Proudem.


Na zateplení rodinných i bytových domů lze žádat dotace z programu Nová zelená úsporám. Příjmově slabé domácnosti mohou žádat o zvýhodněnou a lépe dostupnou dotaci Nová zelená úsporám Light.“Je důležité si uvědomit, že když renovuji dům a zejména bytový dům, tak mám obrovské náklady renovace jako takové – náklady na lešení, stavební hmoty, pracovníky. Šetřit na izolaci vůbec nedává smysl, protože ta je jen okolo 20 % z celkového rozpočtu. A trošku ušetřit na izolaci, ale snížit tím „výkon“ celého zateplení je opravdu nesmysl. Celé zateplení přeci dělám hlavně kvůli izolaci a tu dává smysl udělat co nejlépe. A materiály to umožňují, dnes jsme nejméně na 15 a běžně na 20 centimetrech tloušťky,” říká v tomto díle podcastu Pod Proudem Ondřej Šrámek ze společnosti Knauf Insulation a prezident Asociace výrobců minerální izolace.

Jak správně zateplovat bytové i rodinné domy? Jaké typy izolace se hodí na jednotlivé projekty a jaké jsou výhody minerální izolace? Jaké jsou a budou trendy v oblasti zateplování a zvyšování energetické účinnosti budov?

Nejen o tom debatují v podcastu Pod Proudem Marcela Kubů, architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace a Ondřej Šrámek ze společnosti Knauf Insulation a prezident Asociace výrobců minerální izolace s moderátorkou Seznam Zpráv Marií Bastlovou.Podcast je dostupný na: Spotify / Google / Apple

87 zobrazení

Comments


bottom of page