top of page
  • AVMI ČR

Získejte dotace na zateplení a na snížení spotřeby energií

Zateplujete rodinný či bytový dům? Řekněte si o dotaci až ve výši 50 %. Je to lehčí, než si myslíte.Výše dotace na zateplení aneb jak na dotace na zateplení a na snížení spotřeby energií.
Dotace: kolik mohu dostat na zateplení?

Pokud si chcete snížit účet za energie zateplením fasády, střechy či výstavbou nového nízkoenergetického domu, investiční náklady si můžete snížit získáním dotace.


Peníze od státu můžete vyinkasovat i na další přidružené investice, například na vybudování zelené střechy či pořízené nového kotle. Podívejte se na přehled všech dostupných dotací.


Vyplatí se nejdříve celou akci naplánovat a zjistit, jestli je k dispozici dotace. Dotace může například žádat z nejkomplexnějšího dotačního programu Nová zelená úsporám, díky kterému může uspořit statisíce korun.


Program je zaměřen na rodinné i bytové domy. Vyberte si proto nejdřív jednu z kategorií. Program je zaměřen na rodinné i bytové domy. Vyberte si proto nejdřív jednu z katzateplení střechy, kudy uniká až 25 % tepelné energie. Následuje fasáda, se kterou by se měla spojit výměna starých oken. V případě bytových domů je prioritou fasádní zateplení v kombinaci s výměnou oken.


Chci dotaci, co mám pro to udělat

Získat dotaci je lehčí, než si myslíte, zvládnete to i sami. Nicméně možností, jak uspořit, je celá řada a pravidla s tím spojená mohou být pro laika těžko srozumitelná. Vyplatí si proto využít služeb odborníků. Některé záměry totiž mohou podléhat schválení stavebním nebo jiným úřadem, souhlasu sousedů a podobně.

  1. Seznámení: Přečtěte si podmínky programu. Zjistěte, jak postupovat a jaké dokumenty budete potřebovat.

  2. Projekt: Vyberte specialistu, který vám pomůže s přípravou či zpracováním projektu.

  3. Žádost: Dotační žádost podáte a spravujete jednoduše přes webovou stránku.

  4. Realizace: Některé práce vám zajistí odborná firma, jiné zvládnete svépomocí. Najděte si odborníka a zvolte vhodné výrobky.

  5. Proplacení dotace: Pro proplacení dotace předložte dokumenty o provedených pracích.

PŘÍKALD: zvažovaný projekt se nachází v Moravskoslezském kraji, bude obsahovat komplexní zateplení a tepelné čerpadlo pro teplovodní vytápění s přípravou teplé vody. Orientační výše dotace je okolo 762 400 Kč: dotace na opatření 697 400 Kč, dotace na projektovou dokumentaci 25 000 Kč a dotační bonus 40 000 Kč.Výše dotace na zateplení aneb jak na dotace na zateplení a na snížení spotřeby energií.
Dotace na zateplení novostavby

Rodinné domy: na co lze čerpat dotace

Zateplení

Dotace na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah u stávajících rodinných domů, vč. zimních zahrad. Podpora se vztahuje i na výměnu oken, dveří a jiných stavebních otvorů.

Novostavba

Dotace na výstavbu nebo nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Vyšší dotaci získáte, pokud postavíte úspornější dům, zpravidla využívající energii z více obnovitelných zdrojů.

Zelené střechy

Dotace na výstavbu zelených střech (extenzivních, polointenzivních a intenzivních) na rodinných domech, případně dalších nadzemních stavbách ve vlastnictví žadatele.

Kotle, kamna a tepelná čerpadla

Dotace na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva nižší než 3. třídy a lokálních topidel (např. kamen) využívaných jako hlavní zdroj tepla za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo či plynový kondenzační kotel.

Využití tepla z odpadní vody

Dotace na systémy pro využití tepla z odpadní vody včetně příslušenství a zapojení systému.

Fotovoltaické systémy

Dotace na domácí solární fotovoltaickou elektrárnu propojenou s distribuční soustavou. Vyrobená elektrická energie se přednostně využívá v domě.

Dešťovka (dešťová a odpadní voda)

Dotace na efektivní zachytávání a využití dešťové a odpadní vody. Zachycenou vodu lze použít na zalévání zahrady nebo jako vodu užitkovou. Přínosem je úspora výdajů a spotřeby pitné vody.

Příprava teplé vody, solární ohřev

Dotace na pořízení a instalaci nového systému na přípravu teplé vody pomocí solárních panelů či tepelného čerpadla.

Stínicí technika

Dotace na venkovní stínicí techniku (rolety, žaluzie apod.), která slouží ke snížení tepelné zátěže místností uvnitř budovy.

Řízené větrání s rekuperací

Dotace na systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla.

Ekomobilita

Podpora se poskytuje na pořízení a instalaci dobíjecí stanice pro osobní elektromobil a dalších zařízení nezbytných pro její provoz.

Projektová podpora

Dotace na projektovou přípravu, energetické hodnocení, odborný technický dozor a měření průvzdušnosti obálky budovy.

Bonus za využití více opatření

Při kombinaci více opatření můžete další peníze navíc. Čím více opatření zkombinujete, tím vyšší bonus. Zvýhodnění může dosáhnout až 185 000 Kč.


Více informací o dotacích získáte zde.

Commenti


bottom of page