Asociace výrobců minerální izolace, z.s.

L 66352 vedená u Městského soudu v Praze,
zapsáno dne 9. 8. 2016
Praha 10-Vršovice, Kubánské náměstí 1391/11

Kombinovat minerální vatu a polystyren se u bytových domů nevyplatí

04/11/2019

Lze ušetřit při zateplování bytových domů nákupem levnějšího polystyrenu? Jestli zvolit pro zateplení domu nehořlavou minerální izolaci a nebo levnější, ale hořlavý polystyren (EPS), zvažuje řada investorů z řad majitelů bytových domů. Pokud se ale rozhodne pro polystyren, musí z důvodu protipožární bezpečnosti na dům aplikovat tzv. protipožární pásy z nehořlavé minerální izolace. Vyplatí se taková úspora?

 

Při zateplování bytových a výškových domů je třeba dbát na požární bezpečnost a dodržovat protipožární normy. V praxi to znamená používání minerální izolace jako přirozené překážky pro šíření ohně. V případě budov vyšších než 22,5 metrů to znamená zrealizovat celé zateplení z minerální izolace, čímž se stane plášť budovy přirozeně nehořlavý.

 

U menších staveb s výškou do 22,5 metrů (viz obrázek níže) má ale řada investorů dilema, jestli zateplit celou budovu minerální vatou a nebo kombinací polystyrenu a minerální vaty. Při aplikaci polystyrenu lze totiž něco málo ušetřit, protože je poněkud levnější. Vyplatí se taková úspora?

 

 

Podle odborníků je ale taková úspora diskutabilní a někteří rovnou říkají, že se nic neuspoří:„​Já tam ty úspory nevidím z důvodu obtížnější a tím pádem i nákladnější realizace. Současné požární předpisy dovolují jen malou míru jiného materiálu než minerální vaty. Proto si myslím, že je vhodnější zateplení udělat celé z minerální vaty, protože napojování různorodých materiálů je pracnější a navíc může vytvořit problém. Co se ušetří na materiálu se nakonec prodraží na pracnější realizaci,“ říká Vlastislav Janík, ze stavební firmy Trigema.

 

Kombinace různých izolačních materiálů je potenciálně problematická

 

Proč by mohly vzniknout problémy? Složitost spočívá v tom, že se musí dobře napojit různé druhy materiálů, které mají různé fyzikální vlastnosti. Musí se použít další vrstva perlinky na přechodu různých izolantů, je třeba vyrovnat nerovnosti povrchů.

 

„Jsem přesvědčený, že je lepší zateplení dělat celé v minerální vatě i z důvodu napojování. Pokud by jej dělníci nesprávně udělali, může se to poději vymstít,“ dodává Vlastislav Janík.

 

Špatné provedení kombinované izolace snižuje požární bezpečnost

 

Zateplit výškovou budovu hořlavým materiálem při dodržení všech protipožárních předpisů je technicky velmi náročné, a proto jej nedoporučují ani odborníci na požární bezpečnost. Finanční úspora může jen těžko ospravedlnit možná rizika. Toxický kouř, který vzniká při hoření polystyrenu je životu nebezpečný.

 

„Udušení a otrávení, to jsou v drtivé většině hlavní příčiny úmrtí při požárech. Nikoli vlastní oheň, ale toxický kouř, zplodiny a nedostatek kyslíku jsou největším zabijákem,“ varuje Zbyněk Valdmann, expert na požární bezpečnost staveb.

 

I pokud není budova výšková, tak z důvodu požární bezpečnosti  musí být přízemní soklová část izolována nehořlavou minerální vatou, aby nedošlo k požárům jako na obrázku vpravo.

 

Že se něco takového nemůže jen tak stát? Může, nejčastěji kvůli přenesení požáru z hořících popelnic. Takové případy se opravdu stávají. Nějací vandalové to zapálili, materiál začal skapávat a vyhořel celý štít. Je dobře, že nová norma nařizuje, že v soklové části musí být protipožární pás, který má zabránit šíření ohně po fasádě,“ uzavírá Vlastislav Janík.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Nejlepší příspěvky

Toxicita kouře izolačních materiálů: některé při požáru produkují smrtící koktejl jedů

1/10
Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Následujte nás
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square